کرونا ویروس در هوا زنده می ماند

مطالعات اخیر سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد ویروس کرونا کووید-۱۹ می تواند برای مدتی در هوا زنده بماند. از اینرو باید اقدامات احتیاطی برای کارمندان شاغل در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها در نظر گرفته شود. رئیس بخش بیماری های نوظهور سازمان جهانی بهداشت عقیده دارد ویروس کرونا از طریق ذرات مایع (نظیر عطسه یا سرفه کردن) در هوا پراکنده می شود. در مراکز پزشکی مانند بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها  این ذرات به مدت بیشتری در هوا باقی می ماند، در نتیجه احتمال انتقال بیماری از این طریق بیشتر است.

دکتر ماریا ون کرکوو می گوید: این بسیار مهم است کارکنان درمانی از جمله مراقبین سلامت و افراد شاغل در بخش های نگهداری بیماران مبتلا به کرونا کووید-۱۹ تمام روش ها و اقدامات احتیاطی و حفاظتی را رعایت کنند.

کارشناسان بهداشتی می گویند، بیماری های تنفسی از طریق تماس انسان به انسان، قطرات ناشی از عطسه یا سرفه و همچنین میکروب های به جای مانده روی سطوح گسترش می یابد. از سوی دیگر بعضی ویروس ها مانند کرونا کووید-۱۹ باتوجه به شرایط آب و هوایی قادر است مدت بیشتری در هوا معلق باقی بماند.

رئیس بخش بیماری های نوظهور سازمان جهانی بهداشت گفت: دانشمندان به طور خاص در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه رطوبت، دما و نور ماورای بنفش بر این بیماری تاثیر می گذارد. آنها می خواهند طول مدت زندگی ویروس کرونا بر سطوح مختلف از جمله فولاد را مطالعه کنند.

مقامات بهداشتی اکیداً توصیه می کنند کارمندان شاغل در بخش های بیمارستانی به ویژه واحدهای مراقبت از بیماران کرونا حتماً از ماسک N95 استفاده کنند. این ماسک قادر است حدود ۹۵ درصد ذرات معلق هوا را فیلتر کند.

این پیام به همه کشورها فرستاده شده است که در صورت مثبت بودن تست افراد مبتلا به کرونا ویروس حتماً بررسی های لازم از کسانی که با آنها در تماس بودند نیز انجام شود. این پروتکل با عنوان «پیدا کن و آزمایش کن» نامگذاری شده است.

© نویسنده: محمدجواد نعمتی

منبع: CNBC

توجه: بهترین راه پیشگیری از بیماری کرونا ویروس و قطع زنجیره حیاتی آن ماندن در خانه، رعایت بهداشت و نظافت فردی و حفظ فاصله اجتماعی است. پس #در_خانه_بمانیم تا بیمار نشویم.

4 سال پیش

2 دیدگاه

  1. این درسته که میگن کرونا توی هوا میمونه من پرستارم و ۲۱ روزه توی یکی از بیمارستانهای اصفهان کار میکنم اوایل همراهان بیمار وقتی میومدن که پیگیر حال مریضشون باشن بعد از یه مدتی خودشونم مشکل دار میشدن به خاطر همین ورود همراه دیگه ممنوع شد

  2. پس علت اینکه تعداد زیادی از افراد مبتلا شدن همین بوده که توی هوای آزاد ویرووس رو دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *