تور دو فرانس زیر سایه کرونا

انتظار علاقمندان مسابقات دوچرخه سواری به سر آمد و معتبرترین رقابت جهانی این رشته ورزشی با دوماه تاخیر آغاز شد تا بار دیگر تلاش رکاب زنان مطرح جهان برای تصاحب عناوین قهرمانی به نمایش گذاشته شود. تور دوچرخه سواری فرانسه که همه ساله در اواخر ماه جولای آغاز می شود و تا اواسط آگوست ادامه دارد امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا از ۲۹ آگوست آغاز شد و تا ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد داشت.

تور دوچرخه سواری فرانسه چگونه متولد شد

تور دو فرانس فرانسه در کنار ژیرودی ایتالیا و ووئلتا اسپانیا سه مسابقه مهم دوچرخه سواری جهان است ولی تور فرانسه با ۱۰۷ دوره برگزاری منظم، مهمترین و احتمالاً شناخته شده ترین آنها است. رقابت های جهانی توردوفرانس در سال ۱۹۰۹ توسط هنری دسگرنگ، سردبیر روزنامه L’AUTO تاسیس شد و از آن زمان تا امروز همه ساله برگزار می شود. بسیاری از هواداران تور دوچرخه سواری فرانسه اگر چه ممکن است تمام مراحل این رویداد ورزشی را دنبال نکنند ولی نتایج قهرمانی ها را پیگیری خواهند کرد. بررسی های انجام شده در میان معتبرترین مسابقات ورزشی جهان نشان می دهد تماشاگران زنده تور دوچرخه سواری فرانسه «تور دو فرانس» حتی بیشتر از بازیهای المپیک یا جام جهانی فوتبال است.

رقابت تور دو فرانس ۲۰۲۰ در مسیری به مسافت ۳۴۷۰ کیلومتر برگزار می شود. مرحله نخست آن از نیس آغاز شد و شرکت کنندگان یک مرحله دشوار با ۳۷۰۰ متر رکاب زنی در مسیر مرطوب کوهستانی را پشت سر گذاشتند. دوچرخه سواران در رقابت امسال از قله های Orcieres-Merlette و  Mont Aigoual در مراحل پنج و شش عبور خواهند کرد و به سمت پیرنه در میان مرز طبیعی فرانسه و اسپانیا می روند.

نکته جالب توجه در مسیریابی رقابت های توردوفرانس ترکیبی از مسیرهای مسطح پرجاذبه به همراه جاده های سخت و پرفراز و فرود کوهستانی است که باعث می شود رکاب زنان نهایت توانایی، مهارت و استعداد حرفه ای خود را برای کسب عناوین قهرمانی به ویژه پیراهن کوهستان به نمایش بگذارند.

امسال مسابقات تور دو فرانس به دلیل شیوع بیماری کرونا فقط در مرزهای فرانسه برگزار می شود، در نتیجه دوچرخه سواران همانند دوره های گذشته خاک این کشور را ترک نمی کنند.

زمان برگزاری مسابقات تور دوچرخه سواری فرانسه

توردوفرانس تقریباً سه هفته ادامه دارد و دوچرخه سواران پس از یک روز استراحت بین مرحله ای در La Rochelle به مسیرهای مسطح وارد و برای کسب پیراهن های امتیازی و طلایی با هم به رقابت می پردازند. در مراحل پایانی بار دیگر به سمت کوه های آلپ می روند و به تلاش خود تا مرحله نیم نهایی و حضور در فینال پاریس ادامه می دهند.

آنچه تور دو فرانس را بیش از همه جذاب کرده است عبور قهرمانان دوچرخه سواری جهان از جاده های زیبا، مناطق کوهستانی و شهرها و دهکده های تاریخی است. مردم بومی و گردشگران در تمام مسیر حضور دارند و تیم های محبوب خود را تشویق می کنند. در بعضی نقاط به ویژه دهکده های واقع در بخش کوهستانی، پوشیدن لباس قهرمانی کوهستان توسط هواداران و برافراشتن پرچم کوهستان بسیار مرسوم است و حمایت از دوچرخه سواران با شور و حرارت بیشتری انجام می شود.

تور دوچرخه سواری فرانسه در مجموع ۱۹ تیم شرکت کننده و ۲۱ مرحله دارد و رقابت ها اندکی بیش از سه هفته به طول می انجامد. این رویداد قرار است یکشنبه ۲۰ سپتامبر در خیابان شانزه لیزه پاریس به پایان برسد.

به سبب شیوع ویروس کرونا کووید-۱۹ تیم ها و دوچرخه سواران غربالگری کرونا شدند و پیش از هر مرحله سلامت آنان توسط گروه پزشکی مسابقه بررسی می شود. مسئولان برگزاری این رویداد به همه شرکت کنندگان و تماشاگران توصیه کرده اند ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. در آئین نامه انضباطی تور دو فرانس ۲۰۲۰ بر رعایت حداقل ۲ متر فاصله تماشاگران با دوچرخه سواران، خودداری از گرفتن امضاء، استفاده از ماسک و محلول ضدعفونی کننده دست و پرهیز از گرفتن عکس و فیلم سلفی تاکید شده است.

The Tour De France starts two months late on August 29th and runs until September 20th. This competition is held without leaving the territory of France due to the outbreak of Corona virus.

© نویسنده: محمدجواد نعمتی

عکس: TDF Media

4 سال پیش

11 دیدگاه

  1. با درود. مسابقات دوچرخه سواری بانوان جدا از رویدادهایی مانند توردوفرانس به صورت تیمی و انفرادی و با رنکینگ بین المللی برگزار می شود.

  1. تا جایی که بنده اطلاع دارم خیر. البته فکر نمی کنم این موضوع ارتباطی به تحریم ها داشته باشه بلکه مربوط هست به برنامه ریزی فدراسیون دوچرخه سواری برای حضور دوچرخه سواران ایرانی در چنین مسابقات بزرگی. چون به هر صورت رقابت هایی مثل توردوفرانس علاوه بر مهارت تیمی ورزشکاران به پشتیبانی قوی و حمایت های مادی مناسبی نیازمند است.

 1. نکات جالبی بیان کردید که تاحالا نمی دونستم. مثل اینکه طراح این مسابقه ها یک روزنامه‌نگار بوده.
  این نشوندهنده اهمیت و جایگاه ژورنالیست‌ها در جامعه هست که خیلی ارزشمند و دارای اهمیت هست.
  درود

 2. ای کاش چنین مسابقات وسیع و پرتکراری هم تو کشور ما برگزار میشد البته شاید ارزوی محالی باشه ولی اگه همگی همت کنیم می‌تونیم چنین رسم و فرهنگهایی رو رواج بدیم

  1. معمولاً دوچرخه های رقابت توردوفرانس توسط برندهای مطرح دوچرخه سواری و به صورت محدود برای یک دوچرخه سوار یا تیم دوچرخه سواری ساخته می شه. این ها بر خلاف مدل های تجاری دارای ویژگی ها و قابلیت های فنی بیشتری هستند. چنانچه در بازار عرضه شوند مطمئناً نسبت به دوچرخه های تجاری قیمت بیشتری دارند.

  1. بستگی به روز، مسیر و مراحل مسابقه دارد که به طور معمول بین ۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر است. با این حال در طول هر مسابقه مسیرهایی بیش از ۲۰۰ کیلومتر نیز تعریف شده است که شامل بخش های مختلف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *