کرونا ویروس از چین تا ایران

سازمان بهداشت جهانی WHO اخیراً درباره انتشار ویروس کرونا ووهان اطلاعیه هشدار جهانی صادر کرده است. کرونا ویروس چندی قبل در منطقه ووهان چین مشاهده شد و به سرعت در مناطقی از جهان گسترش پیدا کرد. این ویروس که گفته می شود از طریق حیوان و به طور مشخص مار و خفاش به انسان منتقل شده است سبب عفونت حاد تنفسی می شود و در صورت ضعف سیستم ایمنی، بیمار را از پای در می آورد.

کرونا ویروس ووهان مانند ویروس آنفلوآنزا از طریق تماس فیزیکی یا محیطی توسط فرد ناقل به افراد سالم منتقل و آنها را دچار بیماری می کند.

پایگاه خبری دیلی میل در گزارشی اعلام کرد، ابتلا به ویروس کرونا در تماس مستقیم با ناقل ویروس بسیار زیاد است.

دکتر مایکل هد، پژوهشگر ارشد بهداشت جهانی در دانشگاه ساوتهمپتون می گوید: انتقال ویروس کرونا به صورت بالقوه با لمس کردن چشم امکانپذیر است. بنابراین ویروس از طریق دست دادن به آسانی از فرد بیمار به فرد سالم می رسد. همچنین مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا لمس کردن بینی و دهان یکی دیگر از راه های انتشار ویروس و گسترش بیماری کرونا ووهان است.

کرونا ویروس یک بیماری حاد و خطرناک تنفسی است هر چند که گفته می شود به اندازه ویروس «کرونا سارس» و «کرونا مارس» تلفات انسانی ایجاد نمی کند.

بیماران مبتلا به کرونا ویروس ووهان علائم عارضه تنفسی از جمله تب، سرفه، تنگی نفس و ورم ملتحمه را دارند و در موارد شدیدتر با ذات الریه روبه رو می شوند. همچنین مقاله ای در لنست منتشر شده است که نشان می دهد، این علائم ممکن است سریع یا تدریجی ظاهر شود.

بنابراین در حال حاضر بهترین و ساده ترین راه پیشگیری از بیماری محافظت از دهان و بینی است. استفاده از ماسک تنفسی با استاندارد N95 و شست و شوی صحیح دست ها شانس ابتلا به کرونا ویروس ووهان را کاهش می دهد و گسترش آن را متوقف می کند.

 کرونا ویروس در ایران

هر چه بیشتر می گذرد نگرانی ها از شیوع کرونا ویروس در ایران بالا می گیرد. بازار شایعه داغ است، برخی می گویند احتمال آلودگی کالاهای چینی وارد شده به ایران وجود دارد. برخی  ادعا می کنند کرونا ویروس از طریق آسمان و طی پرواز هواپیماهایی که از فراز ایران عبور می کنند به داخل کشور سرایت خواهد کرد. اما مسئولان نظر دیگری دارند و معتقدند هنوز مورد دقیقی از بیماری گزارش نشده است. آنها در عین حال تاکید دارند که کرونا ویروس به ایران راه می یابد در نتیجه سرگرم اجرای اقدامات پیشگیرانه هستند.

اولین قدم از فرودگاه ها به ویژه فرودگاه امام خمینی که گفته می شود دروازه اصلی ورود مسافران خارجی به ویژه چینی ها به کشور است برداشته شد. از نخستین هفته بهمن۹۸ تیم های پزشکی مرزی با دوربین های حرارت سنج بدن و دماسنج های الکترونیکی در گیت های این فرودگاه مستقر شده و مسافرانی که از مبداء کشور چین به ایران سفر می کنند را مورد بررسی و غربالگری قرار می دهند.

نکته حائز اهمیت این است که بر خلاف بسیاری کشورها، تدابیر ایران در رویارویی با کرونا ویروس آنچنان که مشاهده می شود در سطح بالایی قرار ندارد و حداقل در ظاهر امر این طور به نظر می رسد که یک مانور عملیات پزشکی در حال انجام است.

چین، ژاپن، روسیه، استرالیا، ایتالیا و بسیاری کشورها در آسیا و اروپا برای مقابله با پیامدهای احتمالی کرونا ویروس برنامه های پیشگیرانه سختی را دنبال می کنند و در عین حال تدابیر ویژه ای در مرزهای زمینی، دریایی و هوایی اتخاذ کرده اند. این شرایط در ایران به شکل متفاوتی انجام می شود و جالب اینکه حفاظت فردی از نفرات و تیم های مستقر در گیت های ورودی کشور علیه کرونا ویروس «حداقل در ظاهر امر» شرایط مطلوبی ندارد.

 پاسخ منفی آزمایش های کرونا ویروس

حساسیت درباره شیوع کرونا ویروس در ایران وقتی بالا گرفت که اعلام شد دو گردشگری چینی به دلیل ظن ابتلا به کرونا ویروس در قرنطینه قرار گرفته اند. البته بعداً اعلام شد نتایج آزمایش های بالینی آنها منفی بوده و هیچ موردی از کرونا ویروس در آنان مشاهده نشده است.

دکتر نمکی وزیر بهداشت از دولت خواسته تمام سفرهای غیرضروری به چین ممنوع شود. بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد: هفتاد ایرانی که اکثر آنها دانشجو هستند در ووهان (کانون اصلی شیوع کرونا ویروس) حضور دارند. دولت می خواهد آنها را به ایران بازگرداند.

 کرونا ویروس و ضعف اطلاع رسانی در ایران

کرونا ویروس تاکنون جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته است. برای پیشگیری از گسترش بیماری در سراسر جهان به ویژه ایران ضرورت اتخاذ تدابیر ویژه بیش از هر زمانی احساس می شود. در همین حال رسانه ها و به ویژه خبرگزاری ها اغلب اطلاعات یکسان و غالباً دیکته شده ای را به مخاطبان خود ارائه می دهند؛ مطالبی که معمولاً فاقد تحلیل های دقیق کارشناسی و بیشتر حاوی اطلاعات تکراری است.

برخلاف بسیاری کشورها هنوز کانال مشخصی برای اطلاع رسانی اخبار و وقایع مربوط به کرونا ویروس در ایران راه اندازی نشده است. بارها شاهد بودیم افراد گوناگونی با مسئولیت های مختلف در مقابل دوربین ها و میکروفون های خبری حاضر و مطالبی را بیان می کنند، در حالی که صحت و سقم گفته های آنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

یکی دیگر از حلقه های مفقوده در خصوص آگاه سازی و پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس اطلاع رسانی و آموزش همگانی است. به جزء مبادی ورودی کشور عملاً هیچ راهنمایی برای آگاهی بخشی به جامعه وجود ندارد و سازوکار رسانه ملی جزء در بخش های خبری (آنهم به شیوه کاملاً مانیتور شده) آنچنان که باید به این مسئله نمی پردازد. باید توجه داشت که فقدان آگاهی های عمومی در خصوص انتشار کرونا ویروس می تواند به فراگیری احتمالی این بیماری و پیامدهای زیان بار آن کمک کند. پس تا فرصت باقیست باید تدابیر لازم برای این منظور اندیشیده شود.

© نویسنده: محمدجواد نعمتی

4 سال پیش

8 دیدگاه

  1. سلام آقای نعمتی
    من معلم دوره چهارم و پنجم ابتدایی هستم . ما توی مدرسمون با کمک مدیر مدرسه به بچه هاو خانوادههاشون آموزش میدیم تا بیشتر مراقب باشن. اداره هلال احمر کرمان خیلی بهمون کمک کرد و مربی فرستاد ولی اداره بهداشتمون خیلی فعال نیست همه نگران هستن بخدا اگه جای دیگه دنیا بودیم اینطور نگران نمیشدیم ولی اینجا ایرانه و جون مردم بخدا ارزش نداره اتفاقن خیلیها میخوان کرونا بیاد تا جمعیت کم بشه. ببخشید من میتونم از مطلبتون در کانال مدرسمون استفاده کنم البته قوانین سایتتون رو خوندم و بهش متعهد هستم. خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *