ون لایف یا زندگی در ون

وَن لایف یا لذت زندگی در وَن

وقتی آپارتمان‌های لوکس در محله‌های گوناگون وجود دارد، چه کسی فکر می‌کند زندگی در وسیله نقلیه کار انسان‌های عاقل باشد. حقیقت آن است که عده‌ای می‌خواهند خلاف جهت آب شنا کنند و مهم نیست دیگران چه فکری می‌کنند. وَن لایف یا لذت زندگی در وَن نه تنها دیوانگی نیست بلکه یک سبک زندگی است که امروزه بسیاری از مردم دلایل خوبی برای انجام دادن آن دارند.

ون لایف چیست؟ ون لایفر کیست؟

اصطلاح «ون لایف» چیزی فراتر از سکونت در وسیله نقلیه است. این یک تغییر در نحوه تفکر است. منظورم همان تفکری است که نسل‌ها به صورت یکجا نشینی تعبیر شده و حالا قرار است تغییر اساسی در آن ایجاد شود. در حقیقت ون لایف یک جورهایی شبیه زندگی عشایری است و کسانی آن را دنبال می‌کنند که در جست و جوی زیست شاد و متعادلی هستند و می‌خواهند بیش سنگ و آهن شهرنشینی طبیعت را در آغوش بگیرند.

بسیاری از ما که به شهرنشینی وابسته شده‌ایم مجبور هستیم تمام هفته کار کنیم و هزینه‌های خانه‌ای که کل روز خالی است و ماشینی که فقط ما را به محل کارمان می‌رساند را پرداخت کنیم. زندگی شهری بیش از آنکه لذت‌بخش باشد محدودکننده است زیرا باید کار کنیم و از خواب و تفریحاتمان بزنیم. اگر آخر هفته اندک انرژی باقی بماند باید آن را صرف امور عادی زندگی کنیم و دوباره کار کنیم و کار کنیم و کار کنیم.

چگونه ون لایف را تجربه کنیم

باید به تعادل برسیم و زندگی را ساده کنیم تا بتوانیم بیشتر زنده بمانیم و از دارایی‌های جسمی و مادی خود لذت ببریم. دقیقاً اینجاست که ون لایف معنا پیدا می‌کند و به هدفی عاقلانه برای ادامه بقا به دور از هیجان‌های کاذب و هیاهوی شهرنشینی تبدیل می‌شود. زندگی در ون نوعی ماجراجویی است که برخی آن را در بلندمدت و برخی کوتاه مدت و البته عده‌ای تمام وقت تجربه می‌کنند. آنچه همیشه وجود دارد ماجراهای کوچک و بزرگی است که هر روز اتفاق می‌افتد و همین‌ها جذابیت این سبک زندگی را بیشتر می‌کند تا جایی که شیفتۀ جاده می‌شوید و دشواری سفرهای طولانی به سراسر کشور یا جهان را می‌پذیرید.

فناوری‌های دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی موجب شده فاصله ما با عاشقان ون لایف کوتاه شود. همین حالا اگر به سراغ صفحه اینستاگرام خود بروید و هشتگ #vanlife را وارد کنید با صفحاتی مملو از تصاویر وسایل نقلیه پارک شده در مکان‌های ناشناخته یا کمتر شناخته شده و بی نهایت عکس شگفت انگیز از ون‌های زیبا و ساکنان پرانرژی و با انگیزه آنها روبه‌رو خواهید شد.

وقتی فکر می‌کنید این خانه‌های کوچک و سیار کاملاً متعلق به ساکنان آنها است که بدون رهن و اجاره یا دریافت وام مسکن در آن زندگی می‌کنند به وجد خواهید آمد. اگر منصفانه نگاه کنیم همین هزینه‌های بالای مسکن و محدودیت زندگی در آپارتمان‌های قوطی کبریتی دلیل مهمی است که باعث می‌شود بسیاری از مردم بخواهند زندگی ساده با بودجه ناچیز را تجربه کنند و در عوض آزادی و استقلال بیشتری به دست آورند.

ون لایف یک سبک زندگی است

زیستن به سبک ون لایف نوعی شفافیت چالش برانگیز است. شفافیت از این جهت که زندگی در نهایت آشکار بودن، بسیار صمیمی، بی‌حاشیه و بدون اغراق است در عین حال بیشترین نزدیکی را با طبیعت و حفظ محیط زیست دارد، موضوعی که احتمالاً در شهرنشینی اگر نگوییم وجود ندارد که بسیار کمرنگ است.

چالش‌های پیش روی زندگی در ون نیز در نوع خود جالب و مهم هستند. اولین و شاید مهمترین چالش رفتن از مکانی به مکان دیگر است. شما هر قدر که بدن ورزیده و آماده‌ای داشته باشید باز هم خستگی را احساس می‌کنید و اگر تاب آوری بالایی نداشته باشید شاید از همان راهی که آمده‌اید باز گردید و یک راست بروید سراغ تخت‌خوابتان! چالش بعدی ایمنی است. آنهایی که سبک ون لایف را دنبال می‌کنند با این چالش به خوبی آشنا هستند و ممکن است خاطراتی از جدال با مخاطرات و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی داشته باشند. ایمنی اشکال گوناگونی دارد که ابتدا به خود ما و سپس به وسیله نقلیه مربوط می‌شود. این مساله وقتی بیشتر می‌شود که درک کنید خانه شما همان وسیله نقلیه شما است. پس باید همیشه و در همه حال مراقب بود.

از چالش‌ها که بگذریم به سوالات پرتکراری می‌رسیم که مردم از ون لایف‌ها می‌پرسند، چگونه زندگی می‌کنید؟ دستشویی کجا می‌روید؟ چطور حمام می‌کنید و اگر بیمار شدید چه کاری انجام می‌دهید؟

مثل حرفه ای ها در ون زندگی کنید

ون لایف‌های حرفه‌ای به ویژه آنهایی که تمام وقت در ون زندگی می‌کنند پاسخ‌های بسیار روشنی برای این پرسش‌ها دارند. آنها توانسته‌اند به خوبی بر این چالش‌ها غلبه کنند و با روش‌های ابتکاری شرایطی به مراقب ساده‌تر از زندگی عادی را برای خود و همراهانشان رقم بزنند.

جالب است بدانید در بسیاری کشورها ون لایف‌ها به سمت خرید ون‌های مسکونی از پیش ساخته شده روی آورده‌اند. این اتومبیل‌ها مانند یک خانه مجلل کوچک به همه امکانات زندگی از سرویس بهداشتی و حمام گرفته تا آشپزخانه، محل خواب و مبلمان راحت مجهز شدند و اغلب چیدمان خیره کننده و جذابی دارند.

ون‌های بازسازی یا تغییر یافته نیز از امکانات امروزی بی‌بهره نیستند. ساکنان آنها با خلاقیت سرشار خود فضاهای گوناگونی ایجاد کرده‌اند که برای همه امور مناسب است. اتفاقاً همین خلاقیت و نوآوری است که موجب شده ون لایف‌ها احساس رضایت بیشتری از شرایط زندگی خود داشته و خوشحال‌تر باشند.

به طور معمول همه ون لایف‌ها مانند ساکنان خانه‌های شهری یک جعبه کمک‌های اولیه همراه با داروهای ضروری دارند که به وقت نیاز از آن استفاده می‌کنند. با این حال تجربه بسیاری از ون لایف‌ها نشان داده آنها به دلیل دور بودن از استرس‌های معمول که شهرنشین‌ها بیشتر با آن مواجه هستند، تغذیه سالم‌تر و فعالیت جسمانی بیشتر کمتر به بیماری‌های غیرواگیر و مزمن دچار می‌شوند. همچنین در برخی کشورها شرایطی فراهم شده است تا ساکنان ون لایف‌ها بتوانند به هنگام نیاز از مشاوره‌های پزشکی و خدمات امدادی حتی در نقاط دور از دسترس استفاده کنند.

اگر هدف‌تان ساده زیستن و بیشتر زندگی کردن است، ون لایف را به شما پیشنهاد می‌کنم.

© نویسنده: محمد جواد نعمتی

3 سال پیش

7 دیدگاه

 1. سلام
  میشه بگین برای ون لایف شدن از کجا باید شروع کرد؟
  اگه میشه به ایمیل پیام بدین

 2. انقدر هیجانم زیاد شده بود که یهوهوس زندگی به این شیوه کردم.ای کاش عکسهای بیشتری از ون لایف میزاشتین مخصوصا از اونایی ک امکانات مجهزتری دارن

 3. ون لایف البته که شرایط ویژه و منحصر به فردی هست و آدمِ خودش رو می‌طلبه، مزایای قابل توجهی هم داره که مهمترینش سلامت ناشی از زندگی در محیط طبیعت هست.
  مطلب جدید و زیبایی بود
  پیروز باشید

 4. من هم روزی تصمیم داشتم سراغ این سبک زندگی برم تا جایی که ون هم خریدم. اما به دلایلی نشد که ادامه بدم. تجربم رو از خرید ون و چالش های تجهیز یک ون برای «ونلایفری» در وبلاگم مفصل توضیح دادم.
  شاید دوست داشته باشید که با مراحل و چالش های این راه از تصمیم تا شروع ونلایفری آشنا بشبد. این لینک مطلب هست:
  https://hooman-heydari.ir/digital-nomad/

 5. این سبک از زندگی میتونه یکی از آرزوهای ما شهرنشینهای محصور در دیوارهای گچی و آجری باشه. آزاد، رها از قید و بندهای اضافی و مهم تر اینکه بدون استرس های مالکان خانه های شهری (وام، قسط، قرض، قبض، همسایه داری/ مداری … و حتی تعمیرات گاه و بیگاه پرهزینه و پر تکرار).

  موقع خوندن مطلب تون دقیقا حس و حال روزهای طبیعت گردی توو ذهنم اومد و بنظرم میاد زندگی به سبک vanlife حتما جذاب تره.
  واقعا دوست دارم تجربه کنم حتی برای چند روز.

  1. همونطور که در مطلب اشاره شد ون لایف یه سبک زندگی متفاوت هست و از طرفی یک جور رهایی از دوران یکنواختی و وابستگی ماشینی . شما وقتی که زندگی ماجراجویانه رو تجربه می کنید ناخواسته از دنیای مصنوعی و ماشینی فاصله می گیرید و تازه متوجه می شید زندگی، انسان و طبیعت چه طعم و رنگی دارن. امیدوارم خیلی زود بتونید تجربه اش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *