چرا سیل ما را غافلگیر کرد

رخداد سیل از دیدگاه زمین شناسان یک رویداد طبیعی و قابل انتظار است؛ لیکن مردمی که شاهد جاری شدن سیل بوده اند اغلب از وقوع چنین پدیده ای و عملکرد آب شگفت زده می شوند. این در حالی است که جاری شدن سیل از عادی ترین بلایای طبیعی محسوب شده ولی متاسفانه با خسارت ها و صدمات زیادی همراه است. آمارها نشان می دهد در دهه های آخر قرن بیستم صدها هزار مرتبه سیلاب در سراسر جهان به وقوع پیوسته و اثرات اقتصادی، روانی و زیستی فراوانی ایجاد کرده است.

سیلاب پیامدهای طبیعی متعددی دارد از جمله اینکه فرسایش خاک را افزایش داده و منجر به کاهش حاصل خیزی مناطق و نواحی زراعی می شود هر چند که گفته می شود این پدیده طبیعی به نگهداشت و ایجاد شرایط مناسب برای اکوسیستم رودخانه ای کمک شایانی می کند.

با این وجود سیلاب ها هیچگاه متوقف نمی شوند و به دفعات در نقاط مختلفی از جهان روی می دهند. در این بین میزان آسیب پذیری کشورهای در حال توسعه و شهرهای نوپا به دلیل عدم آمادگی، فقدان وجود سیستم های یکپارچه هشدار و پایین بودن تاب آوری عمومی به مراتب بیشتر از کشورهای توسعه یافته و شهرهای پیشرفته است.

* چرا سامانه هشدار سیل اهمیت دارد

سامانه های هشدار سیل ساده ترین و در دسترس ترین ابزار برای اطلاع از وقوع سیلاب ها محسوب می شوند و قرارگیری آنها در مناطق سیل خیز یا دارای سوابق سیلابی ضروری و موثر است. از این سامانه ها می توان به اشکال گوناگونی در محدوده سدها، آب بندها، رودخانه ها، سواحل، مخازن نگهداری و تامین آب و دیگر نمونه های مشابه استفاده کرد.

عملکرد سامانه های هشدار سیل پیشرفته براساس بانک های اطلاعاتی موجود از سیلاب های جهانی، ملی و منطقه ای برنامه ریزی می شود. هر ایستگاه سنجنده به انواع ورودی ها شامل سنسورهای آب و هواشناسی متصل بوده و با استفاده از الگوریتم های محاسباتی ارزیابی دقیقی از وقوع سیلاب براساس زمان، جریان و ساعت وقوع ارائه می دهد. این مقادیر به صورت لحظه ای بر روی پردازنده سیستم ذخیره و در زمان های مشخص به مراکز مانیتورینگ ملی، منطقه ای و محلی برای نظارت، بهره برداری های تحقیقاتی و هشداردهی بهنگام ارسال می شود.

سامانه های هشدار سیل به حداقل زیرساخت نیازمندند و غالباً به شکل مستقل عمل کرده و با استفاده از پانل های خورشیدی و شبکه های ارتباط رادیویی، تلفنی و ماهواره ای به مراکز مانیتورینگ متصل می شوند.

چنانچه در سیلاب های اخیر کشور از این سامانه ها در نقاط مستعد خطر بهره برداری می شد بی تردید میزان تلفات و خسارت های جانی و مالی به مراتب کمتر و عملکرد سازمان های امدادی در مدیریت بحران بسیار بهتر بود.

 

© نویسنده: محمدجواد نعمتی

4 سال پیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *