حقایقی درباره شیشه‌های سولار اتومبیل

گرمای سوزان تابستان یا گردوغبار و باران می‌تواند بر روی وسیله نقلیه و عملکرد راننده اثر منفی بگذارد. بالا رفتن درجه حرارت کارکرد صحیح سامانه تهویه هوا را مختل می‌کند و شرایط ناراحت کننده‌ای برای سرنشینان به وجود می‌آورد.

برای مقابله با تمام مسایلی که گفته شد، چند سالی است شیشه‌های کنترل کننده نور و دمای خورشید معرفی شده‌اند و به نظر می‌رسد یک راه حل ساده و ایده‌آل برای افزایش راحتی و ایمنی سفر با اتومبیل است.

این شیشه‌ها از دو ورقه شیشه و یک لایه پلاستیکی بنام اینترلایر ساخته شده‌اند که معمولاً در افزایش قدرت و استحکام شیشه بسیار موثر است. اینترلایر قبل از ساخت شیشه اتومبیل با یک لایه جاذب اشعه‌های مضر UV و IR تقویت می‌شود و قادر است تا ۹۹درصد این پرتوها را جذب کند.

از مزایای جالب توجه این شیشه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. شیشه‌های جاذب خورشیدی به میزان ۱۵درصد کارایی اتومبیل را افزایش می‌دهند و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار دی‌اکسید کربن می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل عمده آن کاهش محسوس دمای داخل کابین و نیاز کمتر به استفاده از دورهای بالاتر سامانه تهویه مطبوع است.
  2. آسیب اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز بر سلامت چشم‌ها و پوست بر کسی پوشیده نیست. اتومبیل‌های مجهز به شیشه جاذب خورشیدی تا ۹۹درصد از راننده و سرنشینان در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند و می‌توان بدون استفاده از عینک آفتابی مسافت‌های طولانی را در جاده‌های خشک و آفتابی رانندگی کرد. همچنین این شیشه‌ها از تغییر رنگ پوست جلوگیری کرده و مشابه کرم‌های ضدآفتاب با درجه حفاظتی ۵۰+ عمل می‌کند. در مجموع می‌توان نتیجه گرفت با استفاده از این شیشه‌ها خطر ابتلا به آب مروارید، قرمزی چشم، آفتاب سوختگی و پیری زودرس به مقدار زیادی کم می‌شود.
  3. بنابر گزارش موسسه ارزیابی کیفیت خودروهای اروپا عامل فرسودگی قطعات داخلی اتومبیل‌ها تابش مستقیم و گرمای شدید آفتاب است. شیشه‌های جاذب خورشیدی از وسایل و ادوات داخل اتومبیل به ویژه فرمان، صندلی‌ها، کلیدهای کنترل و قسمت‌های تزئینی ساخته شده با چوب محافظت می‌کند. در نتیجه هزینه نگهداری این قطعات به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و طول عمر مفید آنها بالا می‌رود.

 

© نویسنده: محمدجواد نعمتی

3 سال پیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *